Vlhkost v koupelně – víme jak na ní

Orosenému zrdcadlu v koupelně se jistě při dlouhé koupeli nevyhnete. V této době totiž velice výrazně vzniká vlhkost. Otřením orošené plochy ale problém nevyřešíte.

Nebezpečná vlhkost

Ideální vlhkost v koupelně by se měla pohybovat mezi 40-50%. Při koupání může vzrůst až na 100% a nad hranicí 60% se dobře daří všem plísním, které jsou zdrojem nebezpečných mykotoxinů. Vznikají tak kožní onemocnění, plísně, alergie, ale můžou i chronické nemoci. Snížit vhlkost byste měli hlavně kvůli vašemu zdraví.

Ručníky nenechávejte v koupelně

Převážná většina lidí má ručníky v koupelně, jak jinak. Nejzdravější to rozhodně není. Mokré ručníky jsou v malém prostoru a velice pomalu schnou. Působí jako neustálé odpařovače vody. Vhodnější je tedy nechat ručník uschnout venku nebo ve větší větrané místnosti.

Máte i nevyužívané ručníky v koupelně? Pokud ano, tak byste pro ně měli najít lepší místo. Přispívají k udržování vlhkosti. Nasávají vodu z ovzduší při koupání nebo sprchování a dlouhou dobu ji v sobě udržují, než uschnou. V koupelně jich mějte co nejméně.

Nešetřete na ventilátoru

Vlhkost eliminujete jedině tak, že ji dostanete z prostoru ven. V koupelně, která je bez oken a většinou jen s dveřmi je to velký problém. Řešení nabídne ventilátor, ten musí být dostatečně kvalitní a odvětrání musí být vyvedeno mimo byt.

Většina z nás má koupelnu o ploše 7 metrů čtverečních, do ní je ideální výkon ventilátoru 80 m3 / hodinu. Odsaje všechen objem vzduchu za 10-15 minut.

Nesmíte zapomínat na pravidelnou údržbu. Vyčistit mřížky a filtry. Bez toho se bude výkon ventilátoru razantně snižovat.

Podpůrné pohlcování odvlhčovačem

Mezi jednotlivými větráními můžete v koupelně pomoci od vlhkosti i staticky, tedy pasivním odvlhčovačem. Jedná se o nádubku, která pomocí speciální chemické náplně koncentruje páru a přeměňuje ji na vodu. Tu můžete následně výlít. Je to vhodný pomocník právě do uzavřených prostor, kde není možné pravidelně větrat.

ceresit na plíseň

Topte a často větrejte

Čím teplejší bude vzduch v místnosti, tím dokáže pohltit více vlhkosti. Proto je výhodné používat v koupelně radiátor, nebo vyhřívač, který zvládne nárazově zvýšit teplotu v místnosti. Dosáhne se tak vysoké absorpce páry a poté můžete vyvětrat i formou průvanu. Této metodě se říká tepelný šok a hodí se v případech, kdy se vlhkost zvýšila např. dlouhou koupelí.

Nebraňte proudění vzduchu

Vlhkost v koupelně zůstává i proto, že jsou některé kouty nevětrané. Pračka, sušička, polička, umyvadlo, vše je stísněné u sebe a vznikají prostory, kde vlhkost doslova kvete. Na těchto místech vznikají plísně. Řešíte-li problém s vlhkostí, bude vhodné umístit spotřebiče a nábytek tak, aby mezera mezi nimi byla nejméně 5 cm.

Přidat komentář

Bydleniainspirace.cz
Logo