Zatímco v ložnici nebo obývacím pokoji se někdo určitě spokojí s příjemným tlumeným osvětlením, v kuchyni, kde se pracuje s ostrými nástroji a elektrickými spotřebiči, se bez pořádného a dostatečně intenzivního zdroje světla neobejdeme. Nejexponovanějším místem bývá prostor nad pracovními deskami – světlo, které na pracovně vytíženou plochu dopadá, by mělo mít dostatečnou intenzitu, zabezpečit správnou reflexi barev, důležitou pro přípravu jídel a varnou i přípravnou plochu osvětlovat tak, aby si kuchař nebo kuchařka nestínily. Takové osvětlení mohou zajistit jedině zabudovaná samostatná světla nad pracovní deskou.
Nejčastějším řešením bývají zářivková nebo bodová světla umístěná na spodní straně horních skříněk kuchyňské sestavy. Zářivky mají velmi malou spotřebu energie, dlouhou životnost a vyzařují minimum tepla, naproti tomu oblíbené bodovky mají velmi úzký světelný úhel, vyzařují o poznání více tepla a budete je potřebovat k důkladnému osvětlení mnohem víc. Moderní kuchyňské linky jsou vybaveny kompaktními tělesy obsahujícími jak zářivky, také bodová halogenová světla, přičemž režim je možné přepínat podle potřeby.
Novinkou poslední doby jsou diody. Vynikají téměř nulovým odběrem elektrické energie a využívají se právě jako osvětlení pracovních ploch (nenahrazují hlavní osvětlení celé místnosti). Velkým trendem je jejich využití k prosvětlení polic, čímž kuchyňským linkám dodávají netradiční rozměr a ozvláštňují tento jinak všední prostor. Volit můžeme i diody různě barevné – modrá, zelená, červená, nebo bílá dodá vaší kuchyni a všednosti vaření veselejší nádech. Při pořizování osvětlení do kuchyně však mějte na paměti jedno zásadní pravidlo: kupujte stále ucelenou řadu světel, aby se design jednotlivých osvětlovacích prvků vzájemně netříštil. Ve stejném designu by tedy měly být jednak světlo hlavní, tak doplňkové včetně vypínačů a dalších doplňků.