Podzim už vystrčil své drápky naplno, a tak se pomalu sušení prádla stává noční můrou hospodyněk. Klasické sušáky, jejichž design jakoby byl spíše retro vtipem „zdobí“ obýváky, ložnice i dětské pokoje, protože na balkóně ani před domem už není šance cokoliv usušit. Tedy ne, že by to v bytě byla zas o tolik větší paráda. Zatímco venku v létě bez problému uschly i dvě dávky za den, doma si na jednu dávku pěkně počkáte. Jakoby ty sychravé dny nebyly i bez toho dost pochmurné …
Každopádně my tu nejsme od toho, abychom vám náladu kazili, ale naopak, abychom vám ji zlepšili, takže nabízíme řešení! Poroučet větru dešti sice neumíme (zatím!), ale poradíme vám, jak sušit prádlo snadno a rychle. Jako už na všechno, i na tento úkon existuje chytrá mašinka, která všechno vyřeší. O sušičkách už jste jistojistě někdy slyšeli, ale její pořízení vám možná přišlo zbytečné. My ze Srovname.cz vás přesvědčíme o tom, že to tak není. Mimochodem víte, že vám může sušička ušetřit i žehlení?
Typy sušiček
Na trhu nalezneme dva druhy sušiček – ventilační a kondenzační. Oba typy nabízejí totožné funkce i výkon, jediný rozdíl je ve způsobu odvádění horkého vzduchu. Ten je tím zázrakem, který odebírá prádlu vlhkost. Buď je tedy odváděn do prostoru, nebo kondenzován přímo v sušičce.
Ventilační sušičky využijete hlavně v tom případě, že umíte plánovat předem, hlavně při stavbě domu, rekonstrukcích apod. Tento druh sušiček totiž odvádí horký vzduch a páru pomocí trubice, která musí být více než 1 metr dlouhá a umístěná 30 cm do země. Dále musí být napojena na větrací otvor ve zdi nebo okně.
Trochu větší komplikace s montáží ovšem kompenzují nízké provozní náklady i pořizovací cena.
Kondenzační sušičky, jak už název napovídá, kondenzují páru na vodu a ta se ukládá do zásobníku. S montáží tedy není žádný problém a můžete je umístit téměř kamkoliv. Záleží už jen na tom, zda si zvolíte tento typ sušičky s tepelným čerpadlem nebo s parní funkcí.
V sušičce s tepelným čerpadlem je ohřátý vzduch následně zchlazen a tím je odstraněna vlhkost. Díky tomu se utváří uzavřený obvod, v němž se teplo a tedy energie neztrácí. Tento faktor způsobuje, že spotřeba sušičky může být až o 50 % nižší oproti klasické kondenzační sušičce. Teplota sušení je asi o třetinu menší, než je zapotřebí u běžné kondenzační sušičky při stejné rychlosti sušení.
Klasické kondenzační sušičky nevyužívají zbytkového tepla z vlhkého vzduchu, ale odvádějí ho z přístroje ven. Tím pádem se vzduch musí opětovně ohřívat topením, což má za následek vysokou spotřebu elektřiny a po každém použití je nutné vyprázdnit nádrž s kondenzovanou vodou, pokud není napojena hadicí na odpad. Na druhou stranu se dají tyto sušičky sehnat za přijatelnou cenu, nevyžadují žádné stavební úpravy a nabízejí také rychlejší sušení než sušičky s tepelným čerpadlem.
Třídění, půl úspěchu
Stejně, jako třídíte prádlo do pračky, měli byste třídit i do sušičky. Důležité informace naleznete na štítku jednotlivých kusů oblečení. Základním pravidlem je tedy protřepat nemíchat. Určitě nesušte například len s bavlnou a s umělými materiály. Dále platí, že čím je prádlo před vložením sušší, tím je výsledek lepší.
Která je ta pravá?
Stejně jako v životě, i v obchodě si tu pravou budete muset zvolit podle svých osobních potřeb a priorit.
Základním parametrem pro výběr bude jistě to, kam máte v plánu sušičku umístit. Pakliže rekonstruujete nebo stavíte, bude se nabízet sušička ventilační a pokud ne, tak zase naopak tento typ můžete rovnou z hledáčku škrtnout. Dále je dobré ujasnit si, co od sušičky budete očekávat a jaké by tedy měla mít programy. Těch výrobci nabízejí nespočet ve všemožných kombinacích, ale ne všechny mohou vyhovovat právě vám. Nemalou roli by určitě měla hrát také maximální kapacita sušičky, která bude určitě jiná pro starší pár nebo pětičlennou rodinu.
Co se týče provozních nákladů, záleží na pračce, kterou máte doma. Pokud je vaše pračka staršího typu, pravděpodobně nebude prádlo dostatečně ždímat a použití sušičky bude v takovém případě velice neekonomické. Obecně se doporučuje, zakoupit pračku i sušičku od stejného výrobce. Někdy lze v takovém případě dokonce oba stroje propojit.
Samozřejmě je ale také důležitým ukazatelem energetická třída. Ta bývá u většiny sušiček označena B nebo C, jen u ventilačních sušiček se dostává i do třídy A.
Kdo láme hitparády?
I mezi sušičkami si uživatelé našli své favority, a jak graf, který nám poskytl obchod Spořílek.cz ukazuje, v současné době vévodí žebříčku značka Beko.